Výprava na hrad Pravdu

(zveřejněno 3. 3. 2006)


OBSAH:

   Popis výpravy
   Praktické informace
   Fotografie


Popis výpravy:

Hrad Pravda se nachází ve vrchovině Džbán, mezi Louny a Rakovníkem. Výpravu začneme v železniční stanici Mutějovice, ležící na trati mezi zmíněnými městy. U pokladny je dobré výslovně žádat jízdenku do stanice Mutějovice a přímo pro vámi zvolenou trasu. Může se totiž stát, že vám bude nabídnuta jízdenka buď do Mutějovic zastávky, ležící na trati Praha - Chomutov a vzdálené od stanice asi šest kilometrů, anebo přes Chrášťany zastávku (ležící na trati Krupá - Kolešovice, odkud je pěší přechod do stanice tratě Rakovník - Louny), což sice může být nejkratší trasa a pokladna ji tak nabídne automaticky, ale vhodné spojení tudy pravděpodobně nenajdete.

Ze železniční stanice Mutějovice se vydáme po žluté značce do kopce za staniční budovou. Cesta s jednou serpentinou nás dovede na úzkou, podlouhlou, divoce zarostlou louku. Po značce pokračujeme vlevo, až se ocitneme na lesní pěšině. V jejím okolí se rozkládají takzvané Kounovské kamenné řady. O jejich vzniku a smyslu bohatě pojednává v místě osazená informační tabule, nebudeme se jimi tedy zabývat v tomto článku. V okolí pěšiny si můžeme jejich zbytky prohlédnout. Cesta nás dále dovede na prostranství využívané jako pole, v jehož koutě se nachází malebná barokní hájovna Na Rovinách a rozcestí s modrou značkou.

Chceme-li, můžeme se nyní po modré vydat asi půl kilometru vlevo, a zde obdivovat kapličku svatého Vojtěcha. Po pokochání se je ovšem třeba se vrátit, protože po modré značce budeme nyní pokračovat vpravo, skrze takzvané Malé hradiště. Cestou si můžeme všimnout umělých terénních nerovností - jsou to zbytky valů (o historii místa jsme si mohli opět počíst na informační tabuli u hájovny). Po sestupu z náhorní plošiny nás modrá dovede na silnici, po níž se dáme vpravo, abychom asi po dvoustechpadesáti metrech odbočili vlevo do lesa. To se již blížíme k rozcestí Pod Pravdou.

Na tomto rozcestí opustíme modrou značku a po zelené vystoupáme do kopce ke kýženému hradu. Po cestě mineme altánek, z nějž je pěkný výhled, a kde doporučuji se z vlastních zdrojů občerstvit. Po občerstvení pokračujeme přímo do areálu hradu. Vstup je ze severního cípu, dřevěnou lávkou přes hradní příkop. V areálu mívají občas sraz skupiny historického šermu, hloučky trampů a podobně. Z tohoto důvodu může nastat situace, že nebudeme mít dost prostoru k jeho zkoumání. Některé ze zmíněných skupin také k dopravě na hrad místo vlaku a vlastních nohou používají (asi z důvodu přepravy těžké zbroje) osobní automobily, které nás mohou nemile překvapit i na stezce ku hradu. Raději se tedy na tuto možnost připravme, abychom na místě nedošli přílišného zklamání.

Od hradu budeme pokračovat lesem po červené směrem k obci Konětopy. Po chvíli se k nám připojí modrá, a můžeme si tedy dle nálady, počasí i jiných okolností zvolit, zda do zmíněné obce dojdeme raději lesem a podél potoka po této značce, nebo zůstaneme-li věrni červené a pokocháme se krajinou z polní cesty. Zde bych však rád upozornil na jisté úskalí - pole jsou určena k pěstování chmele a vybavena příslušným závěsným systémem, cesta po nich tedy může být za určitých podmínek obtížná vzhledem k jejímu nezřetelnému označení mezi závěsy. Obě značky nás však nakonec dovedou do železniční zastávky Konětopy, kde naše cesta končí.


Harmonogram výpravy:
km místo příchod odchod značka
0 Mutějovice, železniční stanice - 10:45 žlutá
3 hájovna Na Rovinách 11:30 12:00 modrá
5,5 rozcestí Pod Pravdou 12:40 12:40 zelená
6 hrad Pravda 13:00 14:00 zelená
7,5 rozcestí U srubového tábora 14:20 14:20 červená/modrá
10 Konětopy, železniční zastávka 15:00 - zelená

Mapa Edice Klubu českých turistů 1 : 50 000:
číslo název
8 Lounsko a Džbán

Spojení:
Vhodné spojení vám po zadání požadovaných dopravních prostředků najde vyhledávač spojení IDOS.
Pro cestu TAM doporučuji zvolit vlakové spojení do stanice Mutějovice s příjezdem 10:45.
Pro cestu ZPĚT doporučuji zvolit vlakové spojení ze zastávky Konětopy s odjezdem 15:00.
Nejvýhodnější jízdné z nabídky Českých drah vybírejte
zde, příslušnou cenu vám spočítá Tarifní kalkulátor.
V případě pěkného počasí je možné zvolit pozdější odjezd a více se po cestě zastavovat.

Možnosti občerstvení:
Na tuto výpravu je nutné si vzít vlastní občerstvení.


Fotografie:


Železniční stanice Mutějovice s vlakem mířícím do Rakovníka.
Foto František Nyklíček, 15. 10. 2005.


Úzká táhlá louka, na kterou dojdeme po žluté značce. Pohled proti směru naší chůze.
Foto František Nyklíček, 15. 10. 2005.


Zbytky jedné z Kounovských kamenných řad.
Foto František Nyklíček, 15. 10. 2005.


Hájovna Na Rovinách, skrytá z větší části bujnou vegetací. Z obrázku je vyretušován rušivý prvek - novodobý osobní automobil.
Foto František Nyklíček, 15. 10. 2005.


Jeden z valů Malého hradiště.
Foto František Nyklíček, 15. 10. 2005.


Do areálu hradu Pravdy se vstupuje po dřevěné lávce přes hradní příkop.
Foto František Nyklíček, 15. 10. 2005.


Pohled z cesty po červené značce směrem k Výrovu.
Foto František Nyklíček, 10. 10. 2004.


Pohled z téže cesty přes trať na obec Konětopy.
Foto František Nyklíček, 10. 10. 2004.


Návrat na začátek strany.
Návrat na nejbližší rozcestí.
Návrat na hlavní stranu.